
Fotosintezna jaz
Vanessa Vozzo
Fotosintezna jaz je bioartistična, interaktivna in imerzivna instalacija, ki vznika iz poskusa na temo »kako postati podobni rastlinam«.
V projektu biotehnolog aktivira fotosintetski sistem v situaciji spremenjene evolucije, s katerim Vanessa V postane samozadostna, kar se tiče potreb po hrani in energiji, končno pa postane tudi proizvajalec energije. Ideja se je Vanessi porodila na njeni osebni poti, ko se je bila pred nekaj leti na testu izkazalo, da pri njej obstaja tveganje za dve genetski mutaciji, kar jo je spodbudilo, da se je začela zanimati za genetiko.
Fotosintezna jaz deluje dvosmerno: ljudi informira o novih genetskih tehnikah, njihovih omejitvah in njihovem vseobsegajočem vplivu na naše vsakdanje življenje ter hkrati spodbuja raziskavanje in iskanje novih tehnik in obnovljivih virov energije, povezanih z biotehnologijami.
Instalacija je sestavljena iz treh okolij, ki segajo čez isto območje, na katerem rastejo alge. Obiskovalec se skozi utelešen pripovedni proces spremeni v protagonista.
A: Dokumentarni film, ki temelji na posebnih študijah fotosinteznih lastnostih morskega polža elysa chlorotica in encima transpozaza, povezanega s CRISPR. Z raziskavami, ki se osredotočajo na ureditev genoma, sintetično biologijo in genske terapije in-vivo, bomo pripravili posebno lažno kremo, ki bo spremenila Vanesso V. v algo.
B: Gensko spremenjene alge, ki so sposobne povečati učinkovitost sončnih kolektorjev, omogočajo Vanessi proizvajati energijo.
C: Obiskovalec lahko leži v imerzivnem VR okolju in izkusi, kako je biti kot rastlina.
Delo Fotosintezna jaz je leta 2021 prejelo prestižno nagrado S+T-Arts Prize For Social Good, predstavljeno pa je bilo tudi na festivalu Ars Electronica 2020.
Osnutek, oblikovanje, interaktivni in VR sistem: Vanessa Vozzo
Znanstveno oblikovanje: Vincenzo Guarnieri
Podobe: Andrea Macchia
Produkcija: Alessia Gervasone
V sodelovanju s Centrom za molekularni biologijo v Turinu (Italija)
Ars Electronica 2020 (Avstrija)
Magistrski program Kulturni vmesnik (Avstrija)
Uradni dobitnik nagrade S+T+Arts Prize for social good
EU Commission, Fondazione CRT, OGR Torino, Nesta Italia Hvala Mari Brancaccio, Andrei Ballo, Petri Ballo, Fulviu Montanu























